Může být za miminkovskou kolikou intolerance na mléko?
Když děťátko usedavě pláče už několik desítek minut i hodin, nejčastěji to bývá kvůli bolesti bříška zapříčiněné kolikami. Nejhorší je, když nevíte, jak mu v té chvíli pomoct. Existuje způsob, jak miminku od jeho strastí s kojeneckou kolikou alespoň trochu ulevit? Co je příčinou dětských kolik?
3 minuty čtení
Projevy dětské koliky přicházejí náhle, z plného zdraví. Miminko je spokojené a klidné a najednou se spustí křik a neutišitelný pláč. Napíná se, přitahuje nožičky k bříšku, zrudne v obličeji. To vše může trvat i tři hodiny denně, několikrát v týdnu. Udává se, že kojeneckými kolikami trpí asi 20 % kojenců. Objevují se typicky kolem 2. – 3. měsíce života, některé děti ale kolika potrápí i dříve. Traduje se, že chlapečci trpí obtížemi častěji než děvčátka, vliv pohlaví na frekvenci kojeneckých kolik ale nebyl prokázán.
Nerozštěpená laktóza přechází do dolní části trávicího traktu, kde následně dochází ke kvašení a produkci plynů. Intolerance laktózy tak může vyústit v koliku.
Co je příčinou dětských kolik?
Většinu kojeneckých kolik vyvolává zvýšená plynatost. „Při zvýšené plynatosti tlačí plyny na stěny střev a tlak způsobuje miminku kolikové bolesti bříška. Důvodem může být nezralá trávicí soustava nebo nasátí přílišného množství vzduchu při kojení nebo pláči,“ říká pediatrička MUDr. Zdeňka Hrubešová z Prahy 6.
Poměrně často jsou koliky ale i projevem potravinové intolerance nebo alergie. Z nich je často na vině intolerance laktózy. „Intoleranci laktózy způsobuje nedostatečná aktivita enzymu laktáza. Laktóza je obsažena jak v mateřském mléku, tak v kojenecké stravě. Aby mohla být organismem dobře vstřebána, je potřeba, aby byla rozštěpena na své dvě molekuly glukózu a galaktózu. To je úkol enzymu laktáza. U mnoha kojenců však jeho tvorba není dostatečná. Nerozštěpená laktóza přechází do dolní části trávicího traktu, kde následně dochází ke kvašení a produkci plynů. Intolerance laktózy tak může vyústit v koliku,“ vysvětluje doktorka Hrubešová.
Pomůže při kolice změna jídelníčku matky?
Strava maminky, která kojí, může být u kolik podstatným ovlivňujícím faktorem. Je žádoucí vynechat z jídelníčku potraviny, které nadýmají. Vzdejte se na čas luštěnin, zelí, brokolice, kapusty, květáku, ale třeba i jablek, švestek nebo sycených nápojů. Sledujte, jak váš jídelníček na miminko působí.
Co dál byste měli dělat? Především zachovat klid. Je jasné, že po několika hodinách utěšování brečícího miminka to není snadné. Ne nadarmo se ale říká, že když je spokojená máma, je spokojené i dítě. Nezapomínejte na to, že dítě nasává veškeré vaše pocity, náladu a rozpoložení. Období dětských kolik není jednoduché, ale časem problémy vymizí. Kojenecké koliky ustávají zhruba do 6 měsíců věku miminka (a více se o nich dozvíte na www.detskekoliky.cz)
Sedm tipů proti kolice
1. Lehce masírujte bříško kolem pupíku miminka ve směru hodinových ručiček.
2. Změňte polohu miminka, najděte takovou, při které se mu alespoň trochu uleví. V poloze na zádech přitahujte pomalu kolínka k jeho bříšku.
3. Lahví s vlažnou vodou nebo teplou látkovou plenkou miminku nahřejte bříško.
4. Používejte speciální savky na lahev, která zamezí polykání vzduchu.
5. Dejte miminku kapky proti „prdíkům“. Pokud je příčinou kolik intolerance laktózy, vyzkoušejte například výživový doplněk, přírodní kapky ColiPrev s enzymem laktáza.
6. Miminko noste přitisknuté na hrudníku, mluvte na něj klidným hlasem.
7. Nepřekrmujte! Nabízejte miminku jen jeden prs, který dokonale vyprázdní, dbejte na odříhnutí.
Také si přečtěte
podobné
LEGO a Formule 1 spojují síly: Připravte se na závodní jízdu
Fanoušci stavebnic LEGO® i rychlých kol Formule 1® mohou slavit! V roce 2025 přichází na trh nová kolekce LEGO inspirovaná světem F1, která vznikla v rámci strategického partnerství těchto ikonických značek. Na své si...
Světelné parky: naše rady a tipy, ať si návštěvu světel užijete
Chystáte se na procházku za světly? Světelné parky jsou v zimě lákavé. Jak to udělat, abyste si je užili co nejvíce? Tady jsou naše rady, tipy a triky pro pohodovou návštěvu s dětmi.Dobře se oblékněte - a teplý hrnek s...
Deodorant, nafukovací kruh, voda. Co si vzít do porodnice ze zkušeností žen.
Je to tady! Váš termín porodu se pomalu, ale jistě blíží a vy před sebou máte jeden z posledních domácích úkolů – sbalit si tašku do porodnice. Na co určitě nezapomenout a co se vám jistě bude hodit? Seznamů na...
MAMAletter express
Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!