Je to na vás… Sebevědomí začněte u batolete budovat takto

Vybudovat u dítěte sebevědomí a pocit vlastní důležitosti je hodně, ale opravdu hodně na vás. Začněte s tím už u vnímavého batolete. Sebedůvěru sice nejde naučit, ale můžete položit základní kameny k odolné stavbě jménem „sebevědomý jedinec“.

 

Těhotná a káva
Káva

5 minut čtení

16 září, 2020

Připravili jsme pro vás několik rad založených na tom, že dáváte najevo už u batolete svou lásku, respekt a podporu. Není to žádné klišé, jsou to jednotlivé aspekty budování vlastní identity, která jde jen postupně vybudovat, ale nikoliv naučit. Batole se učí uvědomovat samo sebe už tím, že si samo hraje, brumlá si, navazuje kontakt s dětmi i dospěláky, dozvídá se o sobě nejrůznější maličkosti, učí se jíst a držet hrneček… Vy mu v tom ještě můžete pomoci díky několika krokům.

Oslovujte ho jménem a chvalte ho za přesné úkoly, ne všeobecně, jako byste mohli říct každému druhému dítěti, která jde kolem: Hm, šikula.

Sebevědomí u batolete

Ukažte mu, které věci jsou jen jeho. Batole už má nejen vlastní hračky, oblečení, postýlku, odrážedlo, u kterých můžete zdůraznit, že jsou jen jeho. A v rámci možností si o nich může rozhodovat sám. Spolu s tím, že začne chápat slovo „vlastnit“, by mělo jít ruku v ruce uvažování o tom, jak se o věci dělit s ostatními. Ale to už je jiná kapitola.

Dávejte batoleti úkoly, které zvládne. A budete překvapení, kolik toho bude. Tím nemyslíme uklidit všechno nádobí z myčky, ale třeba zamíchat ledovým čajem a vhodit do něj citrony, odnést papírek do koše, říct tatínkovi, že je jídlo na stole (ham ham tam), položit kytičku k pomníčku…

Drobné úkony, které batole dovede splnit, slouží k budování důvěry ve vlastní schopnosti. Pocit, že vykonává něco užitečného, zvýší jeho sebevědomí přesně tou přiměřenou formou, kterou chcete. Na vás je vybírat úkoly, u nichž je velká šance, že je děťátko zvládne. Navíc dítě pochopí, že se na něj spoléháte, je součástí rodiny, koloběhu všedního dne, že se na fungování domácnosti podílí. Tím, že zvolíte přiměřené úkoly, ho navíc chráníte před pocitem selhání. 

Pochvala pro batolata je důležitá: jasně, že by si mohlo to tričko svlékat rychleji, ale nestojí za pochvalu už jen to, že to vůbec dokáže? Vyhýbejte se obecným pochvalám jako „Hm, šikula“ nebo „Dobrý“. Raději zvolte větu: „Je skvělé, že už si dokážeš svléknout tričko úplně sám!“.

S chválením to nemusíte přehánět, protože takové nemístné přehánění, neupřímné vyjádření a nepřiměřené pochvaly jsou kontraproduktivní. Dítě pak může těžce nést, když ho ve školce nebudou chválit za stejné „báječné“ kroky (pro většinu „normální“ úkony), nebo to může vést k perfekcionalismu.

Sebevědomí u batolete neroste samo

Věnujte mu pozornost, kterou si zaslouží. Jasně, možná vás už podesáté nebaví sledovat, jak vám předvádí nepovedený kotoul nebo tanec ala medvěd. Ale vy také přece chcete, aby vás vnímalo, když mu vysvětlujete, že tohle se nedělá a teď se právě sledují na jevišti loutky. Váš čas je pro něj stejně důležitý jako ten jeho. Tím, že se batole rádo předvádí, zároveň ukazuje své dovednosti, na nichž může navazovat další pokrok. Pro malého „herce“ jste tím nejlepším divákem. Když budete i trpělivým, bude to znamenat další krůček k jeho sebevědomí: že něco umí, dokáže, stojí za to.

 

Nechte ho rozhodovat, když to jde. Může to být o tom, jestli koupíte k snídani housky nebo rohlíky, nebo jestli mu pomůžete s úklidem hraček nebo malováním.

Vystavujte si jeho obrázky a výtvory. Možná to nebude koutek jako z Národní galerie, to víme, ale bude to koutek slávy vašeho potomka. Ukažte ho třeba babičkám, které umělecké výkony batolete ocení (stejně tak i videa, kdy vám něco předváděl).

Dodržujte své sliby, reagujte na potřeby dítěte a buďte k němu upřímní. Všechno to mu dává najevo, že jste pro něj bezpečným přístavem, oporou, máte spolu vybudované vazby a může vám věřit. Když své sliby nedodržíte, zalžete apod. a ono to zjistí, bude důvěra k vám otřesena.

Oslovujte dítě jménem. Poznávání vlastního já je založeno právě na uvědomění si vlastního jména. Jde o jeden z prvních způsobů, kterým se batolátko učí, kým je. Naučte ho klidně i příjmení, vysvětlete, že to máte společné, ale jméno je jen pro něj. Často ho tím jménem oslovujte, prostě vynechejte „zlatíčko“ nebo přezdívku a zavolejte „Petře“. Jméno používejte rovněž při podepisování jeho obrázků nebo mu nadepište knížky, které jsou jeho.

Někdy se začne sebevědomí řešit pozdě. Až když chybí. Jenže není lepší na něm začít pracovat hned od miminka? Mnohdy jdou to maličkosti, které ale mají velký efekt. Oceníte to u školáka, který se nebude bát ozvat, a on to uvítá, až půjde hledat svou první práci.

Názor z MAMAvolby

Míša Švestková

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!