Budapešť hravá a sladká. Tipy od místních, které si nenecháme pro sebe

Kráska na Dunaji je na seznamu světového dědictví UNESCO, to ovšem neznamená, že by na vás čekala jen suchá historie. Budapešť je hravá, přátelská, sladká. Za víkend ji krásně stihnete – a to i s dětmi.

 

Třeboň z výšky.
Budapešť s dětmi

5 minut čtení

15 září, 2020

Měli jsme štěstí. Když jsme přijeli do Budapešti, ujal se nás manželův kamarád, který ve městě od narození žije. A důkladně nám naplánoval jednotlivé dny, označil v mapách restaurace a řekl, kdy a kam nechodit. Tenhle soubor tajemství, do něhož zamíchaly své tipy i jeho dcery, si nemůžeme nechat pro sebe.

Jsou to přesně ty tipy, které vám dají jen místní nebo hodinové googlování v maďarštině. Kdy stačí sejít z hlavní třídy o jednu ulici, a nadchne vás podnik, kam turisté na první dobrou rozhodně nejdou, ale zároveň ne takových, aby vás to otrávilo, protože číšník nemluví anglicky a tváří se neochotně.

Ve Slepé vráně visí ze stropu pouťové hračky a zelené koule. Když začnete přemýšlet o kýčovitosti, přestali jste si hrát. A Budapešť hravá je.

Pralinek mají v Třeboni z marcipánu tolik, že si nebudete moct vybrat.

Samozřejmě nesmíte zapomenout na ty nejobvyklejší místa, která nabídne každý průvodce – vrch s Rybářskou baštou, okolí Parlamentu, centrum, lázně. Ty vám popisovat nebudu, snad jen doporučím vyjet na vrch k Budínskému hranu lanovkou dlouhou 95 metrů, která zahájila svůj provoz už v roce 1870. U Hradu si počkejte na střídání stráží (v celou), my tam byli v pátek dopoledne zcela sami. A pak jděte dál po těch „topkách“ a přidejte ještě tohle!

Budapešť s dětmi bude pěkně sladká

Cestou k Rybářské baště nesmíte minout cukrárnu Ruszwurm. V jedné z nejstarších cukráren v Budapešti si objednejte The Ruszwurm cake, nadýchaný jako peřinka, dort Esterházy a Dobosz (A netvrďte mi, že tři kousky dortu nesníte.). Jde o tradiční maďarské dorty, a tady je servírují noblesně a dochuceně. Zvenku je to místo, které možná přehlédnete, pár stolečků před vchodem, ale uvnitř dýchá historie. A dorty jsou jedna báseň.

Posilněni? Tak můžete jít za dobrodružstvím do labyrintů (asi 100 metrů od cukrárny) pod hradem. Jsou tajuplné a pro malé děti může být tamní černočerná tma dost strašidelná, vybavte je lucerničkou nebo baterkou. Hledali jsme se tam a bafali na sebe, to nás bavilo. Figuríny, z nichž se line zvuk oper, nepůsobí příliš přátelsky, naopak dodávají místu mrazivý nádech nejistoty, obav, tajemna. Zima v podzemí není nikterak hrozná, ale na tričko s dlouhým rukávem to je.

Imre (ten kamarád) nám doporučil kráčet od Bašty (taky jsem si celý komplex prošli) dál ulicí Fortuna k restauraci Pierrot, která byla ovšem kvůli koronaviru zavřená. Spřátelený podnik 21 hned naproti byl ovšem otevřený, a my si tam dali fantastický řízek a gulášovku. I když to zní pěkně turisticky, středoevropské jídlo pro turisty…

 Je tohle přesně ten kousek dál mimo hlavní turistickou zónu, kam se vyplatí zajít. Většina turistů zůstane u bašty, hodně rodin mířilo na pizzu a pastu do italské restaurace Jamieho Olivera.

Ubytování v Budapešti kousek dál od centra, s termálním bazénem

Určitě vás bude zajímat i tip na ubytování. Nakonec jsme zvolili hotel Danubius Helia.

 Je to příjemný hotel kongresového typu trochu dál od centra (mezi paneláky, přiznávám), kam jsme jezdili taxíkem asi za 150 korun. Manželův kolega nám stáhnul do mobilu Fötaxi Budapest a my si tak zavolali taxíka přes aplikaci, aniž bychom museli v cizím jazyce zdlouhavě vysvětlovat operátorce, kde jsme a kam chceme jet. Ty maďarské názvy ulic jsou beztak nevyslovitelné. Vyjma za extrémního deště byl u nás taxík vždycky do pěti minut.

V hotelu jsou tři bazény s termální vodou, dva o teplotě kolem 34 stupňů, wellness centrum, kde si můžete zamluvit procedury, restaurace v lobby. To je moderně zrekonstruované a dá se z něj vyjít na terasu, kde jsme večer sedávali. Parking bezproblémový přímo před budovou, což pro nás byla priorita.

Procházet se můžete podél břehu řeky, opalovat se na sluneční terase, vychutnávat si drinky v baru, zacvičit si ve dvoupatrovém fitku. Na terase jsme i jednou povečeřeli, menu je přízpůsobené hostům z celé Evropy.

Co dělat na Markétině ostrově s dětmi

Výhled z hotelu na Markétin ostrov nás bavil – stejně jako výlet přímo tam. Hned na kraji ostrova jsme si půjčili šlapací kárku (velké kolo se stříškou). Podle velikosti vaší rodiny to může být kárka dvojmístná nebo klidně šestimístná, mají k dispozici menší vozítka jen pro děti a platí se v pětiminutovkách. Zhruba za hodinu a půl, která nám stačila na prozkoumání ostrova, jsme platili asi 800 korun. Poseděli jsme ve stylovém baru se zmrzlinou, zhlédli hrající fontánu (doporučuji neminout), prošli si japonskou zahradu (v rybníčku plavou želvičky), obdivovali vodárenskou věž a viděli zvířátka v mini zoo. V parku je spousta hřišť, záhonů a líbivých zákoutí.

Tenhle výlet po Budapešti bude pro děti jeden z nejlepších, na ostrově se dá strávit klidně půlka dne! Ve všední dny dopoledne je na ostrově minimum lidí, místní tam vyráží až vpodvečer sportovat, o víkendu tam probíhají pikniky a rodinná setkání.

Proč je Budapešť sladká

Ale zpátky do centra. Přes populární nákupní Andrassyho třídu zamiřte do SUGAR! Je to designová cukrárna a obchod se sladkostmi, kde i bidet je oblepený bonbony a zábradlí vypadá jako jedno velké červenobílé lízátko (to znáte z amerických vánočních filmů). Zabodují dortíky vyzdobené jednorožci, zmrzlinové poháry, bonbony na váhu, lízátka o velikosti hlavičky sedmiletého dítěte, legrační pamlsky, dobroty z Harryho Pottera, želatinová zvířátka… A když jsme u těch zvířat, tak co do zoologické zahrady?

Budapešťská zoo není nikterak moderní ani rozsáhlá a my si na ni vyčlenili dvě hodiny, což poměrně stačilo – i se zastávkou na zmrzlinu. Dá se v ní ovšem strávit daleko víc času, obzvlášť když ještě projdete žraločí školu, zábavní park a dětský palác, který jsme tak nějak strategicky utajili. Měli jsme totiž další plán, velmi blízko.

Na jezírku Városligeti-tó si můžete půjčit plavidla dle svého vkusu a užít si příjemné odpoledne ve stínu stromů udržovaného parku.

My si tam navíc zašli do restaurace Robinson Étterem, která je zaměřená na dobré maso. Smlsli jsme si na palačinkách plněných masem, těstovinách s hovězím a půlce kuřete. Burgery vypadaly víc než lákavě, obzvlášť ještě když vidíte kuchaře, jak se s nimi mazlí. Skvělý nedělní oběd! A ještě když připočítáte ten výhled…

Po obědě jsme se prošli parkem až k hradu Vajdahunyad, vyfotili se u soch, nechali nakreslit portrét holčičky (asi za 15 euro) pouličním kreslířem na památku… Můžete navštívit lázně Széchenyi fürdo, kvůli koronaviru byli lázně během naší návštěvy ovšem zavřené nebo omezené.

Kousek od parku na Náměstí Hrdinů nasedněte na linku M1, budapešťské metro je druhé nejstarší v Evropě a už ve stanici na vás dýchne nostalgie. Jízda do centra není dlouhá ani komplikovaná, ostatně kolonáda na náměstí ukončuje již zmíněnou Andrássyho třídu.

V centru si prohlédněte baziliku Svatého Štěpána („must see“ v každém průvodci) a užijte si na náměstí „turistické“ donuty, které ovšem vypadají úžasně fotogenicky. Jestli chcete ještě jednu dávku turistického vyžití, ale zábavnou (to bude ten tip od Imreho dcerek), tak v 3D gallery absolvujte focení tak, že budete vypadat jako když jste ve slavném obraze, hlavou vzhůru, v tlamě dinosaura nebo máte obří křídla.

Kam v Budapešti s dětmi na dobrou večeři? Do slepé vrány

Budapešťské oko („ruské kolo“) na Ersébét tér vám dá dávku nadhledu z výšky. Tak kam dál?

Přemýšlet o tom můžete i v nedaleké restauraci VakVarjú – v překladu slepá vrána. Jedna z nejpříjemnějších restaurací, kde jsem kdy byla. Sametová křesílka, malinová polévka, květinové koule ve výloze, netradiční přílohy, šachy na stěně, polévka pod pokličkou z těsta, pouťový koník, osvícené rámečky, mini dětský koutek, model města na stropě. Tahle restaurace je mix stylů – když začnete uvažovat o kýčovitosti a přeplácanosti, pochopíte, že jste si přestali hrát. A Budapešť hravá je.

Budapešť s dětmi za víkend
S rodinou vyzkoušela a sepsala

Míša Švestková

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!