Dýně hodně, ale hodně jinak. Jako pizza, lívance, lasagne a džem

Nejsou jen k vydlabání na Halloween, dýně jsou úžasnou součástí podzimního jídelníčku. Dají se s nimi dělat tradiční polévky, dá se péct v troubě i grilovat, naše recepty jsou ale jiné. Netradiční způsoby přípravy dýně v našem podání vám ukážou, že se dá oranžová kráska použít na pizzu nebo do lasagní.


 

 

Dýňový džem
Plněná dýně se sýrem

Inspirace na 3 minuty

7 října, 2020

Džem z pečené dýně s muškátovým oříškem

1 kg upečené dýně

šťáva z 1 citronu

kůra z 1 citronu

2 g muškátového oříšku

Želírovací cukr 2:1 Labeta

Dýni oloupejte, zbavte jadérek a pokrájejte na menší kousky. Pečte v troubě na pečicím papíru do zlatova (v horkovzdušné troubě na 170° C, v elektrické na 180° C). Upečenou dýni rozmixujte, přidejte najemno nastrouhanou citronovou kůru, citronovou šťávu, muškátový oříšek, Želírovací cukr 2:1 Labeta a vše důkladně promíchejte. Směs za stálého míchaní přiveďte k varu. Vařte 3-5 minut. Hotovým džemem plňte čisté sklenice, zavíčkujte, obraťte dnem vzhůru a nechte při pokojové teplotě zchladnout.

Po pár letech, kdy se dýně u nás na podzim zabydlela v podobě polévek, nastal čas na experimentování. Z pečené dýně udělejte džem, pyré, které použijete do lívanců, nebo ji naplňte masem či zeleninou.

Cheese tea

Domácí pizza s dýní, modrým sýrem a ořechy

Na 2 pizzy potřebujete na těsto:

500 g hladké mouky

1 kostku čerstvého droždí

250 ml vlažné vody

1 lžíci krupicového cukru

1 lžíce olivového oleje špetku soli

Na toping:

½ dýně hokaido hrst vlašských ořechů

500 ml kečupu Otma

2 lžíce bazalkového pesta sýr s modrou plísní (Gorgonzola)

200 g strouhaného sýra cheddar

sůl, pepř

Droždí s cukrem rozmíchejte ve 100 ml vody. Mouku vysypte na vál, uprostřed vytvořte důlek, osolte. Vodu s droždím a cukrem vlijte do důlku a zapracujte s moukou. Až mouka vodu vstřebá, přilijte zbývající vodu i olej a pokračujte v hnětení. Vál i ruce si podle potřeby poprašte moukou. Těsto hněťte alespoň 10 minut, nebo dokud nebude pěkně pružné. Hotové těsto nechte alespoň 20 minut kynout při pokojové teplotě, musí zdvojnásobit objem. Nakonec z těsta vypracujte rukama libovolný tvar a přesuňte na plech vyložený pečícím papírem.

Dýni nakrájejte na tenčí měsíčky a 10 minut ji povařte ve vroucí vodě. Troubu si předehřejte na 250 stupňů. Kečup smíchejte v misce s pepřem a pestem. Plát hojně potřete kečupovou směsí, posypte strouhaným sýrem a klaďte na ni dýni, ořechy a rukama rozdrolte i sýr s modrou plísní. Pečte asi 10 minut, dokud nebudou okraje nazlátlé. Poté můžete i dle chuti jemně pokapat medem.

Náš tip: Použijte kečupy Otma Gurmán, které obsahují vysoký podíl rajčat dávají díky modernímu přístupu při výrobě záruku, že neobsahují zahušťovadla, konzervanty, lepek, barviva a další přídatné látky. Na výrobu 100 gramů kečupu bylo použito 210 gramů rajských jablíček.

Dýňové lívance

1 vejce

30 g medu

20 g kokosového oleje (rozpuštěného)

60 g dýňového pyré* (zhruba 1 lžíce)

1 lžička mleté skořice

1 lžička kypřicího prášku do pečiva

100 ml polotučného mléka

150 g bílého jogurtu (3,5 % tuku)

170 g celozrnné špaldové mouky hladké

Vejce, med, kokosový olej a dýňové pyré smíchejte v míse na jednolitou hmotu a následně přidejte mléko a jogurt. Do jiné mísy prosejte celozrnnou mouku se skořicí a práškem do pečiva. Obě směsi spojte v hladké těsto a nejlépe tyčovým mixerem promixujte, aby v těstě nezůstaly žádné hrudky. Nasucho si rozehřejte teflonovou pánev, z těsta tvořte placičky a opékejte je na pánvi bez oleje na mírném plameni cca 1,5 minuty z jedné a zhruba 1 minutu z druhé strany.

*Pro přípravu dýňového pyré upečte nebo uvařte doměkka 1 očištěnou dýni hokkaido (případně oloupanou máslovou dýni) a následně ji rozmixujte na hladké pyré.

Náš tip: Dýňové lívance jsme podávali se švestkovým rozvarem, zakysanou smetanou a vlašskými ořechy. Na přípravu rozvaru budete potřebovat 500 g švestek, 2 lžíce kokosového cukru, 1/2 lžičky skořice a šťávu a kůru z 1 citronu. Očištěné švestky vypeckujte a rozmixujte dohladka.

V hlubším hrnci vařte švestky za stálého míchání 20–25 minut, dokud nedosáhnete tuhé konzistence. Poté hrnec stáhněte ze zdroje tepla a do rozvaru přimíchejte skořici, kokosový cukr a citronovou šťávu a kůru.

Recept a fotografie pochází z kuchařky Jíme zdravě po celý rok. Autory jsou známé trio Petr Novák, Barbora Lundgren a Barbora Hlubučková.

Pizza s dýní

Podzimní lasagne s dýní

500 g lasagne

1 kg očištěné a semínek zbavené dýně

2 stroužky česneku

zeleninový vývar

extra panenský olivový olej

několik snítek rozmarýnu

50 g nastrouhaného sýra Gran Moravia

sůl, pepř

 Na bešamel:

50 g másla

50 g hladké mouky

2 dcl mléka

50 g strouhaného sýru Gran Moravia

muškátový oříšek

 Očištěnou a semínek zbavenou dýni nakrájejte na asi centimetrové kostičky. Opláchněte rozmarýn a nasekejte ho najemno. Na nepřilnavé pánvi osmahněte na oleji česnek, přidejte nasekaný rozmarýn a krátce osmahněte. Poté česnek vyjměte. Do pánve přilijte jednu naběračku zeleninového vývaru, nechte krátce provonět rozmarýnem a přidejte kostičky dýně.

Připravte si bešamel: v hrnci rozpusťte máslo, za stálého míchání přidejte mouku a lehce orestujte. Přilijte vlažné mléko, opět za stálého míchání, aby se nevytvořily hrudky, jemně provařte a před sejmutím z plotny přidejte špetku nastrouhaného muškátového oříšku. Do hotového bešamelu vmíchejte nastrouhaný sýr Gran Moravia. Nyní vezměte zapékací mísu a jako první do ní nalijte vrstvu bešamelu. Na bešamel rozložte lasagne a zakryjte je opět bešamelem. Nyní přidejte vrstvu dýně. Na dýni rozložte lasagne, tentokrát ale ve směru napříč oproti první vrstvě, na ně bešamel a pak dýni. Takto pokračujte dále do vyčerpání surovin. Poslední vrstvu by měla tvořit dýně. Nakonec posypte nastrouhaným sýrem Gran Moravia a dejte péct do trouby rozpálené na 180 stupňů na cca 20 minut.

Dýně Hokkaido plněná pórkem a sýrem

50 g másla

2 velké pórky

1 lžička hořčice

2 lžíce jogurtu

2 lžíce čerstvé smetany

125 g sýru Caprottino fresco

4 dýně Hokkaido

Sůl, pepř

Troubu rozehřejte na 190 stupňů, na pánev dejte máslo a orestujte pórky, očištěné a nakrájené na tenká kolečka. Jakmile se začne pórek restovat, přikryjte pánev pokličkou a duste po dobu asi 10 minut. Odstavte z plamene a přidejte hořčici, jogurtu, smetanu a sýr Caprottino fresco nakrájený na kostičky, ochuťte solí a pepřem. Vezměte dýně Hokkaido, a pokud bude třeba, lehce seřízněte spodní část tak, aby stály. Z vrchní části odřízněte pokličku, dejte pozor, aby se nerozbila, a odložte ji stranou. Vnitřek dýně očistěte lžící a naplňte směsí pórku a sýrů. Přiklopte pokličkou a pečte v troubě na pekáči po dobu asi 45 minut, dokud nebude dužina měkká.

Náš tip: Sýr Caprottino fresco, Gran Moravia, smetanu i máslo koupíte v prodejnách La Formagerria Gran Moravia, které nám poskytly i tyto dva recepty a fotografie.

Smažené mléko, zdroj: La Formaggeria Gran Moravia

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!