Jak využít naklíčená semínka, včelí pyl a další posypky. Recepty a nápady

Snadno obohatíte jídla díky křupavým naklíčeným semínkům a výživným posypkám. Dodejte snadno svému tělu přirozený zdroj prospěšných látek a zlepšete tak svoji vitalitu. Vsaďte na bio kvalitu a naklíčenou formu. Hodí se nejen do kaší, polévek a salátů. Své rady má Kamila Metzová, specialistka na zdravé stravování.

 

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

2 minuty čtení

10 července, 2023

Co jsou výživné posypky a k čemu jsou dobré?

 

Mezi výživné posypky se řadí různě upravené suroviny a ingredience, které slouží k bohacení jídla. Mohou to být ořechy, semínka, obiloviny, luštěniny, koření i sušené superpotraviny. Obohatit jídlo můžou nutričně, vizuálně i smyslově.

 Co přesně to znamená? Z nutričního hlediska posypky pozvednou jídlo o úroveň výš. Zjednodušeně řečeno dodají vašemu talíři či misce přírodní živiny navíc ve formě vitaminů, minerálů a stopových prvků.

Vizuálně zase udělají vaše jídlo hezčí. A jak se říká: “Jíme i očima“. Každá krémová zeleninová polévka vypadá lépe, když je posypaná semínky a ozdobená zelenými bylinkami. Je to běžná praxe ve špičkových restauracích.

A jak mohou posypky ovlivnit naše smysly? Po jídle se cítíme spokojenější, když si v jednom talíři dopřejeme nejen různé chutě, barvy, ale i struktury. Posypky jsou totiž křupavé a vytvoří tak atraktivní kontrast třeba s krémovou kaší nebo šťavnatou zeleninou.

 TIP: Vzhled krémové polévky můžete vylepšit různě barevnými posypkami. Tmavý šedo zelený obsah misky už ale jen tak nezachráníte. Držte se pravidla výběru podobně barevných surovin a polévka bude vždy vypadat dobře. Cuketa se hodí k hrášku, rajče zase k červené paprice…

Každá posypka je zdrojem jiných biologicky aktivních látek. Díky tomu si tělo může postupně načerpat vše, co potřebuje.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

K čemu nutričně obohacovat jídla, která jsou už sama o sobě zdravá?

 Díky různým posypkám si v jídle do něčeho křupnete a posypané polévky či kaše vypadají lépe. Hlavním důvodem, proč byste se však o ně měli zajímat, je jejich přínos pro zdraví. Jsou totiž koncentrovaným zdrojem přirozených živin. Mezi hlavní principy zdravého jídelníčku patří pestrost a rozmanitost. Střídat tedy můžete nejen druhy zeleniny, obilovin, mléčných výrobků, bílkovin či olejů, ale i semínek a různých druhů posypek, včetně superpotravin. Každá posypka je zdrojem jiných biologicky aktivních látek. Díky tomu si tělo může postupně načerpat vše, co potřebuje.

 

Jaký je rozdíl mezi obyčejnými semínky z obchodu a bio naklíčenými semínky?

Mezi obyčejnými a naklíčenými semínky je hlavní rozdíl v obsahu živin. Každé semínko obsahuje široké spektrum živin, které se při klíčení probouzejí a vzroste jejich množství. Proměňuje se tak v zásobárnu vitaminů, minerálů, bílkovin, enzymů a stopových prvků. Díky procesu klíčení všechny tyto látky tělo lépe využije a semínka jsou stravitelnější.

Klíčením dojde v semenech k žádoucímu poklesu antinutrientů. V případě semen se jedná především o kyselinu fytovou, která snižuje vstřebávání minerálních látek, a inhibitory proteázy, které negativně zasahují do trávení bílkovin.

Pokud máte na výběr, vždy u semínek volte BIO kvalitu. V této formě mají totiž vyšší hodnotu nejen z pohledu způsobu pěstování, ale i složení. Klíčení proběhlo zcela přírodní formou a máte tak jistotu, že semínka nebyla ošetřena chemickými herbicidními a pesticidními přípravky.

Batátový krém s křupavou naklíčenou pohankou

Potřebujete (na 4 větší porce)

750 g batátů, 2 menší brambory, 1 velká cibule, 2 stroužky česneku, 1 litr zeleninového vývaru + další dle potřeby, 1 lžíce Ghí, 100 ml vysokoprocentní smetany

Na dochucení sůl, pepř, čtvrt lžičky kurkumy, půl lžičky mletého zázvoru

Na ozdobení každé porce 1 lžíce Naklíčené pohanky Labeta 

Zelené bylinky dle chuti a sezóny

Postup:

Batáty i brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky. Cibuli nakrájejte na kousky a orestujte na ghí lehce do zlatova. Přidejte batáty a brambory, zalijte vývarem. Ochuťte solí, pepřem, kořením. Vařte do změknutí zeleniny asi 20 minut. Ke konci přilijte smetanu a společně rozmixujte do hladka. Nejjednodušší je to ve stolním mixéru. Konzistenci dolaďte dalším vývarem nebo vodou tak, aby byla polévka hustá krémová, ale přesto tekutá. Každou porci na talíři těsně před konzumací ozdobte křupavou pohankou a bylinkami. 

Tipy:

Jako alternativu Naklíčené pohanky doporučujeme vyzkoušet Směs naklíčených semínek v bio kvalitě od Labety. Nutričně obohatí saláty a hodí se i do zeleninových krémových polévek.  

Pro intenzivnější chuť polévky použijte jiný postup přípravy. Dýni s bramborami dejte nejdříve péct do trouby. Upečenou zeleninu pak dejte do hrnce, zalijte vývarem a použijte ostatní ingredience. 

 

Pokud nejste fanoušky tradiční tučné smetany, můžete si polévku připravit i v čistě rostlinné „veganské“ verzi.

Naklíčená semínka – křupavá směs v biokvalitě perfektní na saláty

Naklíčená semínka skvěle využijete jako křupavou posypku nejen na saláty. Je dobré vybrat směs složenou z různých druhů semínek. Např. pohanka, slunečnice, vojtěška. Každé semínko je jiné nejen nutričně, ale i vzhledově. Směs je bohatá na pomalu stravitelné sacharidy, enzymy, nenasycené mastné kyseliny omega 3, minerály mangan a měď. Kromě toho je zdrojem vlákniny a významného antioxidantu SOD. Posypte si oblíbený salát nebo chleba s pomazánkou a uvidíte ten rozdíl. Váš salát nemusí být jen v „letním duchu“ z čerstvé zeleniny. V trendu jsou i teplé syté saláty s pečenou zeleninou, luštěninami, lososem, quinoou, bulgurem. Směs semínek dokonale vynikne na plátcích upečené červené řepy nebo dýně.

TIP: Připravte si doma sytý salát do krabičky a vezměte s sebou jako oběd do práce. Semínka si dejte zvlášť do malé krabičky či mini pytlíku a posypte jimi salát těsně před konzumací. Nenavlhnou a budou křupavá.

 

Naklíčená pohanka – výživná obilovina jako křupavý posyp na polévku

 

Pohanka je přirozeně bezlepková obilovina, která budí emoce. Jedni ji milují a druzí jí nemohou přijít na chuť. Je výrazná, specifická a dá se jíst na sladko i na slano. Známe ji nejčastěji v podobě pohankové kaše se skořicí a jablky, hlavní roli hraje také v mnoha staročeských receptech. Její méně známou podobou jsou naklíčená semena pohanky. Díky nim můžete svému tělu dodat všechny benefity pohanky v té nejčistší a nejživější verzi. Je zdrojem lehce stravitelných bílkovin, obsahuje vitaminy B, C, K, dále rutin, mangan, měď, hořčík, železo, zinek a fosfor. Naklíčená semena pohanky skvěle využijete na krémové zeleninové polévky.

 

TIP: Připravte si krémovou dýňovou polévku s batáty a rostlinnou smetanou. Každou porci ozdobte křupavou pohankou a kolem dokola zakápněte panenským dýňovým olejem. Polévka je tak chutnější a na pohled zajímavější. 

Recepty na saláty s naklíčenými semínky jako je pohanka

Bulgurovo-pohankový salát s pečenou řepou a citrusy

Potřebujete

100 g bulguru, 3 lžíce Naklíčené pohanky BIO Labeta, 1 menší červená řepa, 1 červený pomeranč (příp. grep), Feta nebo balkánsky sýr (hodí se i kozí sýr), rukola, olivový olej, sůl, čerstvě mletý pepř

Postup

Bulgur propláchněte a uvařte v osolené vodě podle návodu na obalu (většinou 1:1 na cca 10–15 min).
Než se uvaří bulgur, dejte péct do trouby řepu. Celá (rozpůlená a v alobalu) se bude péct déle, můžete si ji tedy klidně předpéct den předem. Pokud ji oloupanou nakrájíte rovnou na plátky a zabalíte do alobalu, bude upečená během pár minut. Je možné opéci ji i na domácím stolním grilu, je to pak také otázka pár minut. Pečte ji v alobalu a potřenou olejem.

Do uvařeného bulguru vmíchejte lžíci naklíčené pohanky. Na talíře rozložte rukolu, přidejte uvařený bulgur s pohankou, plátky pečené řepy (tu dle chuti osolte a opepřete), kousky pomeranče, nakonec nadrobte sýr a navrch ještě ozdobte naklíčenou pohankou.

Zakápněte olivovým olejem a můžete podávat.

Salát s řepou, čerstvým sýrem a naklíčenými semínky

Potřebujete

Salátový mix – rukola a polníček, 1 ks červená řepa pečená v troubě, čerstvý sýr, Směs naklíčených semínek BIO Labeta

Na dresing: 

1 PL hořčice, 1 PL balzamikového krémového octa, 2 PL medu, 1 PL kvalitního olivového oleje

Postup

Servírujte na velkém talíři a vrstvěte suroviny dle chuti i estetického cítění. Ozdobte křupavými naklíčenými semínky, nebo třeba i oříšky a dle chuti dolaďte oblíbeným dresingem.

Včelí pyl rouskovaný jako zlato mezi superpotravinami

 

Mezi speciální výživné posypky patří včelí pyl.  Má mimořádný obsah živin a zdraví prospěšných látek. Jedná se o komplexní potravinu s velkou škálou vitaminů, minerálů a dalších biologicky aktivních látek jako je například vápník, železo, hořčík, vitaminy C, E, B3, B9 a zinek. Dá se jíst jen tak samotný nebo jako součást snídaňových kaší či moderních smoothies. Jeho žlutou barvu je škoda schovávat, proto ho můžete použít i na zdobení dezertů, salátů či bowls. Úžasně voní.  Stačí vám jedna až tři lžičky denně ke zlepšení vitality.

TIP: Obyčejná rýžová kaše může v misce vypadat nevýrazně. Zkuste ji rozzářit dvěma lžičkami včelího pylu a hrstí malin. Z nudy je rázem nádhera!

Doporučení na závěr

Zařaďte do svého jídelníčku pravidelně naklíčená semena a různé „superposypky“ v bio kvalitě. Střídejte je, zdobte svá jídla, vymýšlejte nové recepty a přirozeně tak tělu dodejte koktejl koncentrovaných živin.

Ovesné medové tyčinky s brusinkami

Potřebujete

30 g Včelího pylu rouskovaného Labeta, 140 g ovesných bezlepkových vloček, 50 g sušených brusinek, 50 g másla, 160 ml kokosového mléka (1 plechovka), 80 g medu, 1 Vanilinový cukr Labeta, 50 g nasekané čokolády nebo drcených kakaových bobů v kokosovém cukru (např. Iswari)

 

Postup

Mléko, máslo, kokosové mléko, med a vanilkový cukr rozpusťte v hlubší pánvi, kde se vše krásně spojí. Do směsi přidejte ovesné vločky a brusinky a nechte povařit, dokud směs zcela nezhoustne a vločky nenasají veškerou tekutinu do sebe. Hmotu nechte vychladit tak, aby byla vlažná, poté přidejte rouskovaný pyl a čokoládu či kakaové boby a pořádně promíchejte.

Směs rovnoměrně klaďte do malinké zapékací misky nebo plechu vyloženého pečícím papírem, pořádně stlačte a dbejte na to, aby byla vrstva všude stejně silná. Poté pečte ve vyhřáté troubě na 180 stupňů zhruba 10 minut. Povrch bude lehce zlátnout, a to je známka toho, že je upečeno.

Upečenou směs nechte zcela vychladit a poté nakrájejte na menší kousky dle preferencí, mohou být kostky nebo tyčinky. Doporučujeme ještě výsledné tvary vylepšit rozpuštěnou hořkou čokoládou a nazdobit pylem.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!