Jak se rodí v době covidové? Rozhovor s lékařkou z Podolí
Jak se změnil chod v porodnici od první přítomnosti koronaviru v Česku? Chtějí maminky dřív domů, když za nimi nemůžou návštěvy? Kdy musí nastávající rodičky na test? Jak se chrání u porodu personál a co musí přinést otcové? A jak před nákazou ubránit novorozence? Na všechny všetečné otázky, které se týkají těhotenství a porodu v době covidové odpovídala Petra Hanulíková, vedoucí lékařka porodního sálu z Ústavu pro péči o matku a dítě – porodnice v Praze 4 Podolí.
5 minut čtení
Jak se změnil provoz v UPMD po nástupu koronaviru? Co vás nejvíce zasáhlo, omezilo, ovlivnilo?
Je možné říct, že se provoz nějak výrazně nezměnil. Samozřejmostí bylo, zejména teď při druhé vlně, adaptovat se na vzrůstající počet pacientek, ať už gynekologických či těhotných, positivně testovaných na přítomnost nákazy COVID 19. Těmito změnami je zejména zřízení samostatného porodního pokoje s vlastním vchodem v rámci porodního sálu, dále také izolační pokoje pro pacientky na oddělení rizikového těhotenství a na oddělení JIP a standardních poporodních a pooperačních oddělení. Disponujeme také speciální těhotenskou poradnou pro pacientky, které jsou positivní či jsou v karanténě. Všechny pacientky k plánovaným příjmům na gynekologická a porodnická oddělení jsou testovány na přítomnost koronaviru. U rodiček s příznaky infekce horních cest dýchacích je možné provést rychlý antigenní test též s vysokou spolehlivostí. Ve fungování porodního sálu výrazné změny nenastaly. Ani počet rodiček neklesl.
„Ráda bych vzkázala, že se není čeho bát. Péče o těhotné a rodící maminky se nijak výrazně neliší od jiného období.“
A jak chod porodnice ovlivnila nepřítomnost otce u porodu v první vlně? Jak je to nyní?
Nepřítomnost otce u porodu v jarním období byl pouze krátkodobý a myslím, že lze říct, že naše skvělé porodní asistentky byly pro rodičky výraznou oporou. Provoz prenatálních poraden a ultrazvukových vyšetření byl změněn pouze nemožností doprovodu partnera na vyšetření, taktéž nejsou možné návštěvy na všech odděleních. Je však nutno zmínit, že veškerý zdravotnický personál (porodní asistentky, sestřičky na oddělení šestinedělí…), ač samy též v oslabení nemocnými kolegyněmi, poskytuje našim pacientkám až nadstandardní péči a patří jim za to velký dík.
Změnil se kvůli koronaviru nějak porod? Tedy spíše procedury, které se k němu vážou, od přípravy po následnou péči?
Porodní děj sám o sobě se nijak nezměnil. To ostatně asi ani není možné (smích). Nutná je ovšem ochrana personálu ochrannými pomůckami (respirátor, štít). U rodiček positivně testovaných na COVID 19 je pak nutná kompletní ochrana personálu (známé bílé „Tyvek“ obleky, respirátor, štít, rukavice atd.). Práce v těchto ochranných pomůckách je pro personál náročnější, nicméně ke každé positivní pacientce přistupujeme se stejnou péčí a nasazením.
Od konce září platí v UPMD zákaz návštěv. Chtějí kvůli tomu rodičky např. rychleji domů?
Se zvýšeným zájmem o dřívější propuštění jsme se ve větší míře nesetkali. U rodiček s koronavirovou nákazou upřednostňujeme po nekomplikovaném porodu propuštění již za 48 hodin s následným předáním novorozence do péče ambulantního pediatra. Po císařském řezu záleží na stavu pacientky po operaci, ovšem i zde se kloníme co k nejčasnějšímu propuštění do domácí péče.
I přes zákaz návštěv je umožněn pobyt otce dítěte po porodu s rodičkou a novorozencem na nadstandardním pokoji, nesmí ho ovšem po celou dobu pobytu opustit. Při fyziologickém porodu a nekomplikovaném poporodním průběhu pouštíme maminky s novorozencem už po 72 hodinách (kvůli testům u novorozence), taktéž i po císařském řezu lze maminku s novorozencem propustit třetí až čtvrtý pooperační den.
Vyžadujete například v případě plánovaného císařského řezu u otce test na koronavirus? Nebo v jiných případech?
Doprovod otce u porodu i císařského řezu je možný s respirátorem FFP2 a po podepsání poučení/dokladu o bezinfekčnosti. Test požadován není.
Jak se může těhotná žena a žena po porodu nejlépe chránit? Vztahují se na ni ještě nějaká extra pravidla či doporučení?
Ochrana těhotných a žen po porodu se neliší od jiných. Platí ochrana úst a nosu rouškou/respirátorem ve veřejných prostorech. Vhodné je vyhnout se místům s vysokou koncentrací lidí. Na nákupy je možné poslat blízké či nakoupit online. Naopak vhodný je pobyt v přírodě. I procházky s kočárkem je lépe absolvovat mimo rušná místa, taktéž je lepší alespoň na nějaký čas omezit kontakt se širší rodinou.
A jak ochránit novorozence? Osobně mě čeká porod a bojím se, že manžel se koronavirem nakazí, nebo dcerka ve školce… Jsou větším „postrachem“ obvyklé dětské nemoci (neštovice, angína) než covid-19?
V prvé řadě je nutno poznamenat, že na místě není mít nějaké výrazné obavy. Zvýšené riziko nákazy těhotných či novorozenců po porodu není. Taktéž eventuální nákaza probíhá u těhotných či novorozenců s lehčími příznaky. Tedy nákaza „obvyklými“ nemocemi a novým koronavirem je „postrachem“ srovnatelným. Základem je zachovat si optimistickou mysl a kladné pocity spojené s příchodem novorozence do rodiny.
Jsou známy případy přenosu na miminko? Zaznamenala jsem snad jen jeden případ ve Francii. A na těhotnou ženu – v Česku?
Pokud chceme hovořit o riziku pro těhotnou a riziku přenosu na plod v děloze (tzv. vertikální přenos infekce) je nejlépe se opřít o již poměrně obsáhlý počet publikovaných prací a data českého Státního zdravotního ústavu (SZÚ), kde poslední aktualizace dat je ke dni 21.10.2020. Můžeme říct, že dle dostupných informací jsou klinické projevy onemocnění COVID 19 u těhotných žen převážně mírné, s výjimkou několika jednotlivých případů se závažným průběhem infekce. Podle systematického přehledu z dubna 2020 jsou projevy onemocnění obdobné jako u netěhotných. Vzhledem k vysokému podílu těhotných pacientek bez jakýchkoliv příznaků infekce jsou často těhotné při přijetí do porodnice testovány. Na našem pracovišti testování na přítomnost COVID 19 (PCR test, antigenní testy) probíhají u všech plánovaných příjmů a u všech rodiček s možnými klinickými příznaky. Co se týká přenosu z nemocné matky na plod v děloze, jsou popsány pouze jednotky případů na celém světě. Pro příklad lze uvést positivní vzorky na přítomnost infekce z plodové vody či vzorku placenty v USA, Iránu, Číně. Dle recentní práce z července 2020 uveřejněné v prestižním časopise Lancet je riziko přenosu na plod v děloze, ale i přenosu na novorozence po porodu velmi nízké při dodržení všech hygienických zásad. Obecně se tedy nedoporučuje separace novorozence od matky, kojení je doporučeno, ale je jednoznačně vyžadována důsledná hygiena rukou a nošení ochrany dýchacích cest – roušky/respirátoru.
Napadá vás něco, co byste rád/a vzkázal/a těhotným ženám, které u vás plánují rodit?
Ráda bych vzkázala, že se není čeho bát. Péče o těhotné a rodící maminky se nijak výrazně neliší od jiného období. Všichni naši zdravotníci – lékaři, porodní asistentky, sestřičky i nelékařský personál se na nastávající maminky moc těší. A musím říct, že všichni pro všechny maminky uděláme maximum, aby se u nás cítily bezpečně a spokojeně.
Také si přečtěte
podobné
Randěte se svou dcerou. Kreativní zážitky sbližují
Vztah mezi matkou a dcerou je často plný emocí, a navíc je táááák křehký. V dnešním uspěchaném světě, kde jsou maminky zaneprázdněné prací, domácností a dalšími povinnostmi, je někdy náročné najít si chvilku pro hlubší...
Černé lodičky – nutnost pro každou stylovou ženu
Jestliže hledáte elegantní a zároveň pohodlnou obuv, budou perfektní volbou dámské lodičky v černé barvě. Tento model obuvi má mnoho předností. A o těch si povíme více níže. Také si prozradíme, jak černé lodičky vkusně...
Jak si usnadnit Velikonoce? Cvičení, zabijačka, cimbálovka, pálenky i animace pro děti
Máme pro vás pár tipů pro snadnější a tak trochu jiné Velikonoce. Kde se pochlubit nepovedeným beránkem, kde sehnat netradiční dobroty a jak prožít svátky bez starostí - jen se cvičením, cimbálem a programem pro děti?...
MAMAletter express
Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!