Řešení každé rychlé podzimní večeře: z jednoho základu stovky polévek

Nemusíte být vůbec žádné královny kuchyně. Máme pro vás malé, ale chytré tajemství podzimních polévek. Z jednoho základu jich uděláte tolik, že až začnete váhat, co máte vařit, bude už jaro. A s ním doba salátová.


Polévka - rychlá večeře
Polévka jako rychlá večeře

2 minuty čtení

23 září, 2020

Tohle tajemství není nikterak tajné, je to jen „secvaknutí“ v mysli a pochopení základního kuchařského postupu při vaření sytých, podzimních polévek. Vlastně tak začíná každý recept: vezmi jednu cibuli, nakrájej ji a začni ji restovat na másle nebo na oleji.

Když vám dojde, že spolu s vývarem, základním kořením a jednou klíčovou zeleninou uděláte velkou parádu (a za pár minut), pochopíte, že stačí vyměnit právě onen druh zeleniny a hned máte večeři i v úterý, v pátek, v neděli, jen úplně jinou.

Jednou přidejte sezamová semínka, podruhé piniová jadérka. A co smetana, zvolíte zakysanou nebo sójovou? Takhle si můžete hrát celou zimu a nikoho to neomrzí.

Dýňová polévka k rychlé večeři

Polévky: nejrychlejší podzimní večeře, které zahřejí

Takže pojďme na to, cibulku už na oleji pomalu restujeme, a k ní přidáme na kostky nakrájenou (oloupanou) zeleninu. Může to být mrkev, brokolice, brambory, květák, hrášek, pórek… Po lehkém zarestování zalijte poctivým domácím zeleninovým nebo kuřecím vývarem tak, aby zelenina byla potopená. Nepřehánějte to, naředit podzimní polévku můžete vždycky. A pak přidejte sůl, pepř, bobkový list a vařte, dokud není zelenina měkká. Jestliže je vody více (odhadnete časem), slijte ji, ale raději uchovejte. Pak z polévky vyndejte bobkový list a rozmixujte ji tyčovým mixérem dokrémova.

Můžete ji po ochutnání (možná bude potřeba ji trochu dotáhnout pepřem, solí, případně špetkou muškátového oříšku) hned podávat, nebo do ní přidat smetanu (nízkoprocentní už nevařte). Nebo dáte lžíci zakysané smetany do středu talíře? Příště přidejte hrst krutonů (jednou z chleba, podruhé z druhé, potřetí z toastového chleba vykrojený motýl), osmaženou cibulku, opražená dýňová, sezamová nebo slunečnicový semínka, trochu bylinek, jarní cibulku, naklíčené výhonky… A rázem máte stovky variací podzimních večeří.

Další variace:

dýňovku dotáhněte kokosovým mlékem (smetanou) a muškátovým oříškem

do uvařené rozmixované polévky dejte na tři minuty (nebo dle návodu na obalu) vařit červenou čočku

využijte více druhů zeleniny (brokolicovo-hrášková, květákovo-pórková)

jeden stroužek česneku dodá polévce šmrnc

k základu přidejte jednu velkou bramboru – a máte bramborovo-XXX krém

nastrouhaný sýr dodá dávku bílkovin a změní chuť polévky

změna může být i v hustotě polévky – někdy máte chuť na takovou, v níž „stojí lžíce“, jindy oceníte řidší

střídejte smetany, od zakysané po šlehačku, nebo sáhněte po alternativách – sójové, kokosové…

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!